İdrar Kesesinin Görevi

mesane

Böbreklerin besinleri süzerek zararlı maddeleri vücut dışına atmak için topladığı idrarı biriktirdiği torba şeklindeki yapıya idrar kesesi denir. Yani idrar kesesi; böbreklerin getirdiği idrarın çıktığı yerdir.

mesaneİdrar kesesi aynı zamanda “Mesane” olarak da adlandırılmaktadır. İdrar vücuttan çıkmadan önce idrar kesesi ya da mesane denilen bu yapıda toplanır ve bekletilir. Karın boşluğunun hemen alt kısmında yer alan idrar kesesi, toplama ve biriktirme işlevi görür.

Vücuda alınan besinler böbrekler vasıtasıyla süzülür ve ayrıştırılır ve besinlerin içindeki zararlı maddeler ayrıştırılır ve bu zararlı atıklar idrar kesesine yollanır ve burada biriktirilir. İdrar kesesinde idrarın toplanması ve biriktirilmesi işlemi sona erdikten sonra kaslar genişlemeye başlar ve idrar biriktiğinde vücutta idrarı dışarı atma isteği oluşur. Bunun sonucunda da idrar, toplandığı yerden dışarı çıkartılır. İdrar, üreterler tarafından idrar kesesine taşınır ve üretra vasıtası ile vücut dışına atılır. Bu nedenle idrarın vücut dışına atılmasını sağlayan üretranın bakımı ve sağlığı oldukça büyük önem arz etmektedir. İdrar hissi vücutta hissedildiğinde aksatmadan idrar dışarı atılmalıdır. Çünkü idrar vücutta son ana kadar bekletilirse vücuda zarar vermektedir.

İdrar Kesesinin Kısaca Görevi Konusundaki Bilgilerinizi ve Yorumlarınızı Hemen Bizimle Paylaşın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.