Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2020

Gırtlak Kanseri Nedenleri

Nefes borusuna giriş çıkış yapan havanın aynı zamanda yemek borusundan geçen besinlerin geçişi sırasında sınır görevini üstlenen organa gırtlak adı verilir. Boyun kısmında yer alan gırtlak, nefes alırken gırtlağa başka bir şeyin takılmasını engellemek amacıyla kapanıp açılır.

Gırtlak kanseri hastalığı adından da belli olduğu gibi gırtlakta görülen bir kanser hastalığıdır ve ölümle sonuçlanabilecek kadar kötü sonuçlar doğurabilir.

Kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülen gırtlak kanseri, son senelerde kadınlarda da sık sık görülmeye başlayan bir hastalık haline gelmiştir. Çünkü geçmişe oranla sigara içen kadınların sayısı oldukça artmıştır. Çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları, stres en önemlisi de sigara kullanımı gırtlak kanserine davetiye çıkaran nedenlerdir. Günümüzde sigara kullanan bireyler diğer bireylere göre gırtlak kanseri hastalığına yakalanma oranı %25 daha fazla olmaktadır.

Gırtlak Kanserinin Belirtileri:

Gırtlak kanserinin ilk belirtisi ses kısılmasıdır. Bununla birlikte gırtlak kanseri olan kişilerin boyunlarında şişlik ve kitle görülmektedir. Böyle kişiler yutkunurken güçlük çeker. Bu belirtileri kendisinde gören kişiler hiç vakit kaybetmeden doktora gitmelidir. Çünkü kanser hastalıklarında erken teşhis oldukça önemlidir.

Gırtlak Kanserinin Nedenleri Konusundaki Yorumlarınızı Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz