Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

İçki Tüm Kötülüklerin Anasıdır Hadisi İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda içki tüm kötülüklerin anasıdır hadisi ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toplumsal düzenin korunması ve sağlanması için insanların hayatında bir takım düzenlemeler yapmak gerekir. Bu düzenlemeler de insanların ihtiyaç duyduğu şeyler üzerinden yapılır. Nitekim de öyledir. İnsanların temel ihtiyacı beslenme, barınma ve korunmadır.

İslam’da haram kılınan şeylere baktığımızda ya insana doğrudan ya da insan aracılığıyla topluma doğrudan zararı olan şeyler olduğu görülür. Ayrıca temel ihtiyaçların ya kendisinden bir parça ya da dolaylı olarak etkiledikleri arasındadır.

Alkollü içecekler insanların tükettiği içeceklerdir. Fakat dinen haramdır. İslam dini alkollü içeceklerin içilmesini ya da herhangi bir amaçla –hayati sağlık durumları haricinde- kullanılmasını men etmiştir.

Alkollü içecekler insanların akli melekelerinin kaybolmasına, arızalanmasına neden olur. Aklını geçici olsa da kaybeden birisi başta sağlığına zarar verir. Kulluk görevini yapamaz. Çünkü bir insanın kulluk görevlerini yerine getirmesi için akli dengesinin yerinde olması gerekir. Bu nedenle ibadet mükellefiyeti akıl baliğ olunca başlar.

İçki bu anlamda her şeyin başı olan ve başta olan aklı, baştan götürdüğü için bütün kötülüklerin başı ya da anası olarak bilinir. Bu şekilde bir hadis de mevcuttur. Peygamber (a.s.) içki tüketimini bu şekilde tasrih ve teşbih etmiştir.

İçkinin kaybettirdikleri;

*Akıl

*Sağlık

*Aile

*İş

*Hayat

Bu nedenlerle içki bütün kötülüklerin ana kaynağı olarak tasvir edilmiştir. Akılsız, sağlıksız bir insan faydasız biri olur. Ailesini ve işini kaybeden biri itibarsız olur.

İçki Tüm Kötülüklerin Anasıdır Hadisi İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Çok uzun ama orta

  2. misafir dedi ki:

    ödevim güzel oldu. teşekür ederim…

Yorum Yaz