İçinde Deyim Geçen Hikaye Örneği
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ağustos 2018

İçinde Deyim Geçen Hikaye Örneği

Aşağıda içinde deyim geçen hikaye örneği kısaca olarak ele alacağız.

Yerin kulağı var beyler, dikkat edin. Bütün bu konuşmalarımızı eğer biri duyacak olursa bize ipe dizerler. Sakin olalım ve sükunetimizi koruyalım. Konuştuğumuz her şey gizli kalsın. Kimsenin kimseden haberi yokmuş gibi davranalım. Böylece kimsenin bir kimseden bir farkı kalmaz.

Eğer işbirliği yaptığımız anlaşılırsa, ya devlet başa ya kuzgun leşe deyip üzerimize gelirler. Açığa çıkarız. Mahvolup gideriz. Belki bir gün bu olur ama şimdi zamanı değil. Yersiz hareketleri terk edelim. Deşifre olmamaya gayret edelim.

Bütün bu konuşmaları devlet dinliyordu. Akıllarına gelen başlarına gelecekti. Umduklarını bulamayacaklardı. Devlet planlı bir hareket gerçekleştirerek onları kıskıvrak yakalamak için harekete geçti. Devlete kafa tutulmazdı. Devletle sonu belli oyunlar oynanmazdı. Deli cesaretiyle başlatıkları sızdırma oyunları tepetaklak olmuştu.

Hepsi cezasını çekmek için kodeslere girdi. Bu milletin ahını alanın burnu yerde sürtünür. Bunu herkes böyle bilmelidir. Bütün bu ihanet olayları devletin çevik olmasıyla önlenmişti. Devlet de millet de bir lahza rahatlamıştı. Her şey daha güzel olacak mı? Kim bilebilir ama umutsuz olmak bize yakışmaz.

Vatan, millet, devlet deyince işler değişiyordu. Millet bir küheylan kesilip savunmaya geçiyordu. Bunu kimse engelleyemezdi. İşte biz böyle bir milletiz. Bu millet her fırsatta bunu başarmıştır. Üzerine düşeni yapmıştır.

İçinde Deyim Geçen Hikaye Örneği Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ayhan dedi ki:

    Mesela güme gitmek deyiminin hikayesini biliyorum. Eskiden yeniçeriler suçluları yakalayıp zindana kapatırlarken “HOOOPPP GÜM” gibi naralar atarlarmış. Halk suçsuz bir vatandaşın zindana atıldığında, günahsız yere hapse götürülüyor anlamında “Adamcağız güme gitti, yazık oldu” demiş.

Yorum Yaz