İçinde Atasözü ve Deyimler Geçen Bir Hikaye

Aşağıda içinde atasözü ve deyimler geçen bir hikaye kısaca olarak ele alacağız.

Ana gibi yar Bağdat gibi diyar olmaz, dedim. Ülkemi çok özlüyordum. Her karış toprağı burnumda tütüyordu. Buram buram memleket hasreti çekiyordum. Gurbet içinde gurbet gibi acılar çekiyordum. Bu vazife beni çok yoruyordu. Nitekim vazifemi ifa etmek zorundaydım. Bunun için ikmal çalışmalarına hız verdim.

Her geçen gün dakika düşmek gibiydi ama senelik paylardan… Ülkemden uzakta ülkemin çıkarları için uzun vadeli yatırımlar yapmak amacıyla eğitim faaliyetleri yerine getirilmeliydi. Ne yapıp edip bu vazifeyi tamamlamalıydım. Önüme birçok engeller çıktı. Kafa karıştıran, mide bulandıran adamlarla karşılaştım.

Arkama bakmadan yürüdüm. Armudun sapı, üzümün çöpü demedim. Yol yürüyenin dedim yürüdüm. Arkamdan konuşulanlara kulak asmadım. Tek gerçeğim ülkemin menfaatleriydi. Bunun için sonunu düşünmeden hareket etmem gerekiyordu ve adeta kahramanlık yapmam gerekiyordu.

Gözümde tüten ülkem, yüreğime düşen hasreti vazife iştiyakımı arttırıyordu. Her şeyin sonuna geldiğimi hissettiğim zamanlar oluyordu. Em kıymetli işlerin başı soğandan acı, sonu baldan tatlı olur dedim, sabrettim. Sabır acıyı yüzünü ekşitmeden yutkunmaktır. Bu nedenle sürekli yutkundum.

En nihayetinde vazifem bitti. Dört nala ülkeme geri döndüm. toprağa adeta sarılmak istiyordum. Vatana döner dönmez toprağa kapandım. Şükrettim. Çok mutluydum. Ayağım yere basmıyordu. Eteklerim zil çalıyordu.

İçinde Atasözü ve Deyimler Geçen Bir Hikaye Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.