Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Haziran 2021

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Medine’de Toplumsal Huzuru Sağlamak İçin Ne Gibi Çalışmalar Yaptığını Söyleyiniz.

Bu yazımızda Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Medine’de toplumsal huzuru sağlamak için ne gibi çalışmalar yaptığını söyleyiniz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hazreti Muhammed (s.a.v.), İslam’ın yayılmasında Mekke döneminde Mekkeli Müşriklerin zulmüne uğramıştır. Hem kendisi hem de ashabı birçok zulümlere göğüs germiştir. Suikastler, katletme teşebbüslerinin gerçekleşmesi durumunda hicret edilmiştir. Hicret neticesinde Mekke’den Medine’ye giden Müslümanlar, Medine’nin İslam şehri olmasında ve İslam’ın yayılmasında önemli bir alan açılmıştır.

Medine’de toplumsal huzurun sağlanmasında Evs ve Hazrec kabilelerinin birleştirilmesi ve barış ortamının sağlanması tesis edilmiştir. Ardından Ensar ile Muhacir arasında birlik ve beraberlik tesis edilmiştir. Dayanışma, yardımlaşma ve paylaşma ortamı oluşturulmuştur. Müslümanlar bütün samimiyetiyle birlik ve beraberlik içinde yaşamaya çalışmışlardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. zeyno dedi ki:

    Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Medine’de toplumsal huzuru sağlamak için hep çalışmış çabalamıştır. Bu huzuru sağlamak için insanlara doğruyu ve güzeli öğretmeyi kendine görev edinmiştir.

Yorum Yaz