Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Haziran 2021

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hicretten Hemen Sonra Medine’de Toplumsal Alanda Yaptığı Çalışmalar Hakkında Bilgi Veriniz.

Bu yazımızda Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hicretten hemen sonra Medine’de toplumsal alanda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veriniz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mekke’den Medine’ye hicretten önce Medine’nin İslamlaştırılması çalışması Musab bin Umeyr tarafından sağlamaktaydı. Evs ve Hazrec kabilelerinin arasında savaşlar nihayete erdirilmiştir. Böylece eski adı Yesrib, Medine olarak İslam beldesi haline gelmiştir. Hicretten sonra Medine’de muhacirin karşılanmasında ensar önemli bir yere sahiptir.

Hazreti Muhammed (s.a.v.) hicretten hemen sonra ensar ile muhacir arasında insani ve beşeri ilişkilerin gerçekleştirilmesinde İslam esaslı bir birlik ve beraberlik tesis etmiştir. Ensar halkı, malını ve mülkünü muhacirlerle paylaşmıştır. Yardımlaşma ve dayanışma İslam toplumunun bel kemiği olmuştur. Böylece İslam’ın yayılması hızlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. duru nil dedi ki:

    Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hicretten hemen sonra Medine’de toplumsal alanda yaptığı çalışmaların neler olduğu hakkında bilgi verir misiniz ?Hicret ile ilgili detaylı etkinlik çalışmama ekleyeceğim.

    1. Ahinur dedi ki:

      Mescidi nebiyi insa etmistir

Yorum Yaz