Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Haziran 2021

Hz. Muhammed’in Bir Yönetici Olarak İnsanlarla Olan İlişkilerini Bir Örnekle Açıklayınız.

Bu yazımızda Hz. Muhammed’in bir yönetici olarak insanlarla olan ilişkilerini bir örnekle açıklayınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Peygamber (a.s.), Mekke döneminden sonra hicret edince Medine’de İslam devleti kurma aşamalarına geçişin temellerini atmıştır. Mescidi Nebevi’nin inşa edilmesi, Müslümanların birlik ve beraberlik içinde olmaları, özgür bir ortamda olmaları devletleşme yolunda önemli adımların atılmasına neden olmuştur.

Hz. Muhammed bir yönetici olarak ümmetin dertleriyle dertlenmiştir. Her fırsatta ümmetinin sorunlarıyla ilgilenmiş ve elinden geleni yapmıştır. Peygamberlik vasıfları, peygamberlik vazifesi gibi durumlar bir yöneticinin yerine getirmesi gereken sorumlulukların gerçekleşmesinde de etkili olmuştur.

Peygamber (a.s.), savaş ganimetlerini ümmetine adil bir şekilde davranmıştır. Onları uyarırken sizden bazılarınız diye konuşmuştur. Ayrıca bir konu hakkında ders vermesi gerekse kendi yapardı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. buğra dedi ki:

    Hz. Muhammed’in bir yönetici olarak insanlarla olan ilişkisi olağanüstü derece iyiymiş. Gayrimüslimler bile onunla iş yapmak istermiş çünkü ona gözü kapalı güvenirlermiş.

Yorum Yaz