Hücre Nedir Kısaca Tanımı

Bu yazımızda hücre nedir kısaca tanımı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Canlı ve cansız varlıklar atomlardan oluşur. Atomlar gözle görülemeyecek ve ancak özel mikroskoplarla incelenebilecek kadar küçüktür.

Canlılık özelliği taşıyan en küçük birime hücre denir. Hücre de atomlardan oluşmaktadır. Hücre organelleri bir arada çalışarak birliktelikten bir canlılık meydana getirmektedir. Bunu da belli başlı yapı taşlarıyla yapmaktadırlar.

Hücre üç kısımdan oluşmaktadır. Çekirdek, sitoplazma, hücre zarı, bu üç kısımdır. Çekirdek, hücrede yönetimin sağlandığı yerdir. Sitoplazma, hücrede canlılık faaliyetlerinin sağlandığı yerdir. Hücre zarı, hücreyi dış ortamdan ayırır.

Hücre, bitki ve hayvan hücresi şeklinde ayrılır. Tek hücreli canlılar da bulunmaktadır. İnsan hücresi de dokulara göre farklılaşmaktadır. Kan hücresi, sinir hücresi, kas hücresi farklı şekillerde olabilmektedir.

Canlılar hücrelerden oluşur. Hücreler dokuları oluşturur. Dokular, organları oluşturur. Organlar sistemleri oluşturur. Sistemler de organizmayı meydana getirir.

4 yorum

  1. kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, hücre ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.