Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Haziran 2021

Hoca Ahmet Yesevi’nin Evrensel Bir Değer Olmasının Türk-İslam Tarihi Açısından Önemi Nedir?

Aşağıda Hoca Ahmet Yesevi’nin evrensel bir değer olmasının Türk – İslam tarihi açısından önemi nedir kısaca olarak ele alacağız.

Hoca Ahmet Yesevi, 12. yüzyılda yaşayan ve Anadolu coğrafyasında din hizmetlerinin yerine getirilmesinde sabreden önemli ve tarihi şahsiyetlerden biridir. Türk asıllı olarak Anadolu coğraafyasında yazdığı eserler ve kurduğu ders halkalarıyla önemli dini çalışmalar yapmıştır.

Hoca Ahmet Yesevi’nin evrensel bir değer olmasının Türk – İslam tarihi açısından önemi oldukça büyüktür. Çünkü kendisinden sonra tarikatın kurulması ve eğitim ve öğretim hizmetlerinin günümüze kadar devam etmesi mümkün olmuştur. Hoca Ahmet Yesevi İslam din büyüklerinden biri olarak en önemli mutasavvıflarından biridir. Anadolu coğrafyasında onun gibi birçok hoca yaşamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. süleyman şah dedi ki:

    hacı bayram veli,yunus emre,taptuk emre…vb türk islam sentezini hazırlayan bu din büyüklerini rahmetle ve sevgiyle anıyorum…onları edebiyat derslerinde öğrencilerin tanıması,öğrenmesi esastır,milli eğitim bu konuda çalışmalar yapmalıdır…

Yorum Yaz