Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Mayıs 2021

Hırsızlık İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda hırsızlık ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Sosyal hayatı düzenleyen yazılı ve yazısız birçok kural bulunur. Bu kurallar toplum düzeninin sağlanması için zaman içinde ve zamanın ihtiyaçlarına göre çıkan kurallardır. Ahlaki ve hukuki olarak ayrılan bu kurallar, ahlaki olarak yazısız, hukuki olarak yazılı oluşur.

Toplum düzenin bozulmasında bu iki kural sisteminin de çiğnenmesi söz konusudur. İnsanların suça herhangi bir sebepten eğilim kazanması maddi ve manevi bir boşluktan kaynaklanır. Bunun psikolojik tezahürleri olsa da suç, toplumda var olan bir gerçekliktir. Bu gerçeği değiştirmek mümkün değildir. Suçla mücadele etmek ise doğru olandır.

Hırsızlık da bir suçtur. Bir başkasının malına haksız yere zarar verme, çalma, el koyma, gasp etme gibi durumları ihtiva eder. Hırsızlık, insanların çaresizlikten, hastalıktan, kötü niyetli olmalarından, alışkanlıklarından kaynaklanarak meydana gelebilir.

Toplumda hırsızlığın varlığı gerçektir. Hırsızlık ise doğru bir şey değildir. Yani hırsızlık şeniyette olan bir şey, hakikatte ise kabul edilemez bir şeydir. Bu nedenle hırsıza ceza verilir. Hırsızlık faaliyeti kabul edilir.

Hırsızlar, maddi ve manevi olarak toplumu yıpratır. Kul hakkına girmenin en bariz yollarından biri olan u elim faaliyetin bir suç olarak değerlendirilmesinde, insan haklarının etkisi de vardır.

Günümüzde bazı Avrupa devletlerinde yaşanan hırsızlık faaliyetlerinden dolayı sigorta sistemleri kurulmuştur. Hırsızlıkla mücadele etmekte zorlanan devletler, sigorta karşılığında maddi ve manevi zararı karşılamaktadır.

Dünya genelinde suç faaliyetlerinden en fazla yapılanlardan bir olan hırsızlıktan, bütün insanlar zarar görmektedir. Bu nedenle hırsızlığın cezasız kalmaması gerekir.

Hırsızlık İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ziynet dedi ki:

    hırsızlık suçu toplum içinde çok büyük bir suçtur. Siz de bu kompozisyon örneğinizde hırsızlığın ne kadar kötü bir şey olduğunu ve sonuçlarını çok güzel bir şekilde vurgulamışsınız.

Yorum Yaz