Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Nisan 2021

Hidroelektrik Santrali Nedir Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda hidroelektrik santrali nedir ne işe yarar kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Enerji santralleri akarsular üzerine kurulan barajlardan elde edilene enerji dönüşümü yöntemleriyle birlikte enerji üretirler. Santral deyince akla, enerjinin üretildiği ve dağıtıldığı yer gelir.

Hidroelektrik santrali de, akarsuyun barajlar vasıtasıyla potansiyel ve kinetik enerji dönüşümleri sayesinde elektrik üretilmesi amacıyla oluşturulmuş santrallerdir. Hidroelektrik, sudan elektrik üretme olarak bilinir.

Akarsuyun, barajlar tarafından durdurulması ve belli bir hacme ulaştıktan sonra durgun suyun potansiyel enerjisinin harekete geçirilerek devinim kazanmasına yarayan barajlarda, elektrik tribünleri kinetik enerjiyi dönüştürerek elektrik enerjisi şeklinde depolar ve dağıtır.

Hidroelektrik santralleri, akarsuların engebeli yataklarına doğal akışında kurulur. Böylece engebeden yararlanılarak suyun potansiyeli daha kolay kullanılır. Enerji üretilmiş ve dağıtıma hazır hale getirilmiş olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Pelin dedi ki:

    Hidroelektrik santrali ne işe yarar nihayet tam cevabı bu yazıda buldum valla çok sağ olun beni büyük bir ödev yükünden bu yazı sayesinde kurtardınız.

    1. pakize dedi ki:

      çok iyi hazırlayanın ellerine sağlık, hidroelektrik santrali nedir kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

Yorum Yaz