Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2021

Hendek Savaşı Tarihi ile Önemi ve Sonuçları

Bu yazımızda Hendek Savaşı tarihi ile önemi ve sonuçları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam Tarihi’nde çok önemli savaşlar yaşanmıştır. Erken dönemlerde Peygamber (a.s.) hayattayken ve İslam nüzul sırasındayken irili ufaklı altmış üç savaş meydana gelmiştir. Bunların hepsi İslam’ın nüzulünün son sekiz senesinde gerçekleşmiştir.

Mekkeli Müşrikler Peygamber (a.s.)’ı hiç rahat bırakmamışlardır. Ona ittiba edenlere zulmetmişlerdir. Peygamber (a.s.)’a da zulmetmişlerdir. Bu zulümler taşlama, hakaret, iftiranın her boyutu şeklinde gerçekleşmiştir. Peygamber (a.s.), hicret etmiştir. Medine döneminde İslam inkişaf etmiştir.

Mekkeli Müşrikler ile Müslümanlar arasında Bedir, Uhud ve Hendek savaşları en önemli savaşlar olarak yaşanmıştır. Bedir’i Müslümanlar, Uhud’u müşrikler kazanmıştır. Hendek Savaşı ise 627 yılında gerçekleşmiştir. Bu savaşta İran taktikleri kullanılmıştır. Selmanı Farisi savaş taktiklerinin mucidi olmuştur.

Hendek Savaşı sırasında şehrin önemli yerlerine hendekler kazılmıştır. Böylece şehrin muhasara edilmesine imkan verilmemiştir. Kış şartları ve Peygamber mucizelerinin yardımıyla müşrikler tamamen yenilmiştir. Müslümanlar moral ve güç kazanmıştır. İslam inkişaf etmeye devam etmiştir. Ardından Mekke’nin fethi gerçekleşmiştir.

Peygamber (a.s.), peygamberlik vazifesinin sonuna doğru gelmiştir. İslam’ın nüzulü sona erince vefat etmiştir. İslam inkişaf etmeye devam etmiştir. Kıtalar boyunca ilerlemiştir. Hendek Savaşı’nın ardından müthiş bir ilerle sağlanmıştır.

İslam Tarihi savaşlarla dolu bir tarih değildir. Fetihlerin çoğu sulhen yapılmıştır. İnsanlar zorlama olmadan İslam’ı seçmiştir.

Hendek Savaşı Tarihi ile Önemi ve Sonuçları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hadise dedi ki:

    Hendek Savaşının tarihi 31 Mart 627’dir. Bu savaşın şöyle bir önemi vardır; Yahudilerle Mekkelileri birbirine yakınlaştırmasıdır. Ayrıca şöyle bir sonucu vardır; Mekkelilerin Müslümanlar üzerine düzenledikleri son seferdir. Bu Savaştan sonra Mekkeliler savunmaya Müslümanlar taarruza geçti.

Yorum Yaz