Hayvanların Biyolojik Ve Ekonomik Önemi Nedir?

Bu yazımızda hayvanların biyolojik ve ekonomik önemi nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Çevre, etrafımızı saran canlı ve cansız varlıkların bir arada yaşadığı ortamdır. Doğal çevremiz, canlı ve cansız varlıkların uyum, denge ve bütünlük içinde sürekli olarak iletişim, etkileşim ve ilişki kurmasıyla oluşur. Canlı varlıklar bitkiler, hayvanlar, mantarlar ve mikroorganizmalar olarak ayrılmaktadır.

Hayvanlar, omurgalı ve omurgasız olarak ayrılırlar. Omurgalı hayvanlar beş grupta incelenir. Kuşlar, balıklar, sürüngenler, amfibiler ve memeliler omurgalı canlı gruplarıdır. Omurgasız hayvanlar altı grupta incelenir. Süngerler, sölenterler, solucanlar, yumuşakçalar, eklembacaklılar ve derisidikenliler omurgasız canlı gruplarıdır.

Bu biyolojik tasnif hayvanların doğal çevresi ve genetik çeşitliliği ile ilgilidir. Hayvanların biyolojik olarak çevre ile etkileşimi bir denge ve bütünlük içinde süreklilik arz ederek besin zincirinin oluşmasına neden olur.

Besin zinciri, habitat, ekosistem gibi yaşam alanlarının canlılık faaliyetleri açısından elverişli olmasıyla gerçekleşir. Böylece canlılar hayatlarına biyolojik olarak devam ederler.

İnsanlar, hayvanlardan biyolojik ve ekonomik olarak yararlanmaktadır. Özellikle memeli hayvanların ehlileştirilmesi, evcilleştirilmesi insanların yararına olmaktadır.

Hayvanların biyolojik olarak faydası, çevre temizliğinde, doğal denge ve döngülerin korunmasında oldukça önemlidir. Çünkü biyolojik döngüler yaban hayatının faaliyetleriyle devam eder.

Hayvanların ekonomik olarak faydası, derisinden, etinden, sütünden, tüyünden, kılından yararlanmakla olmaktadır. Bu bakımdan hayvanlar en az biyolojik olduğu kadar ekonomik değere de sahiptir.

Hayvancılık, bir bölgede bulunan biyoçeşitliliğin elverişliliği ile yapılabilen bir faaliyet olarak endüstriyel anlamda biyolojik ve ekonomik getiri sağlar.

Hayvanların Biyolojik Ve Ekonomik Önemi Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Yazınızı okuduktan sonra hayvanların bizim için önemini daha çok anlamış oldum. Bir çok insanın da bu yazıyı okuduktan sonra hayvanların bizim için öneminin ne kadar önemli olduğunu anlayacağını düşünüyorum.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.