Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2021

Hayvan Ölür Semeri Kalır İnsan Ölür Eseri Kalır Anlamı Kompozisyon

Bu yazımızda hayvan ölür semeri kalır insan ölür eseri kalır anlamı kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan sosyal bir varlık olarak çevresiyle ilişkiler kurar. Doğal ve yapay çevre bütünüyle insan merkezli olarak gelişir. Bütün ahlaki, hukuki ve dini sistemlerde insan merkezli bir hayat söz konusudur. İnsanın dünyadan istifade ettiği gibi, dünyaya da insanlık adına yararlar sağlaması gerekir. Nitekim insan böyle bir varlıktır.

İnsanı, hayvandan ayıran en büyük özellikle düşünce, irade ve en önemli fark etmesi ve eser bırakmasıdır. Hareket eden ve düşünen bir varlık olarak ontolojik olarak hayvandan farklı olarak şuur ve eser sahibi olan insan dünyaya insanlık değerlerini yüceltmek için eserler bırakır.

Hayvanların evcil ve ehil olarak tek sermayesi semeridir. O da onun değil, insanların araç olarak kullandığı aletin adıdır. Hayvanın varlığı insan içindir. Fakat insanın varlığı yine insan için olarak devam ettiğinden insanların eserler bırakması gerekir. Hayvan, insan arasındaki farklardan biri de budur.

Hayvan ölür semeri kalır, insan ölür eseri kalır demek, insanın geride miras olarak ortak bir kültürün unsuru şeklinde insanlığa faydalı eserler bırakması gerektiğine olan inancın ifadesidir. Çünkü insan, faydalı olabildiği sürece insan olarak kalır ve yaşar.

İnsanın geride bıraktığı eserler, onu yaşatan ve insanlığı yücelten, hayatı kolaylaştıran, amaca hizmet eden eserlerdir. İnsanı insan yapan eseri, ürettiği, bıraktığıdır. Hayvan ise semeriyle hayvandır.

Hayvan Ölür Semeri Kalır İnsan Ölür Eseri Kalır Anlamı Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nuray dedi ki:

    Hayvan ölür semeri kalır insan ölür eseri kalır atasözünü çok duymuştum ama açıkçası anlamını tam olarak bilmiyordum ama bu yazı ile öğrendim ve Türkçe dersinde örnek verirken işime yaradı teşekkürler :)

Yorum Yaz