Hayalinizde Canlandırdığınız Bir Olayı Hikaye Biçiminde Yazınız.

Bu yazımızda hayalinizde canlandırdığınız bir olayı hikaye biçiminde yazınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Almanya’ya çalışmak için giden bir Türk işçisi, işini bulup düzenini kurduktan sonra sokaklarda temizlikçilik yapmaya başlamıştır. Sokakları temizlemekle kazandığı paraları biriktirmeye de azmetmiştir.

Almanya’da onun gibi bir işte geçimini sağlamak için çalışan Türk işçi sayısı fazlaymış. Herkes sahip olduğu hünerlere ve yeterliliğe göre bir iş bulmuştur. Bu insanların aileleri de zamanla Almanya’ya yerleşmiş yahut orada bir aile kuranlar olmuştur.

Bu ailelerin çocukları da okullara gitmekteymiş. Sokak temizlikçisi adam, bir gün sokakları temizlerken bir okul fark etmiş. Bu okuldan çıkmakta olan çocukların Türk çocukları olduklarını hallerinden anlamış. Yaşı küçük olan çocuklara kendi kültürlerini unutmasınlar diye bir iyilik yapmaya karar vermiş.

Kitapçıdan aldığı Anadolu kültürünü anlatan bir kitabı cebine koyarak temizlediği sokağa ertesi gün tekrar gitmiş. Okul çıkışında çocukları durdurmuş. Çocuklardan ben okuma bilmem, bana şu kitabı okur musunuz, diye istekte bulunmuş.

Çocuklar kabul etmişler. Okumaya başlamışlar. Az zaman sonra bizi annelerimiz merak eder diye ayrılmak istemişler. İşçi, bir dahaki sefere söz alarak çocuklara teşekkür etmiş. Çocuklar hemen her gün işçinin getirdiği kitapları okuyarak hem öğreniyor hem de iyilik yapıyorlarmış.

Kitaplar bittikçe, çocuklar yeni kitapları sorar olmuşlar. İşçi de her gün yeni bir kitap getirmekteyken artık kitapları Türkiye’den sipariş etmeye başlamış. Kitapları okuyarak, çocuklarda belli bir şuur oluştuğunu anlamış.

Çocuklar işçi amcalarına çok teşekkür ederek, onu aileleriyle tanıştırmışlar. İşçiye bütün aileler şükranlarını bildirmiş. Yeni bir dostluk ortamı kurarak hayatlarına devam etmişler.

Hayalinizde Canlandırdığınız Bir Olayı Hikaye Biçiminde Yazınız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. öğretmenim hayalinizde canlandırdığınız bir olayı masal biçiminde yazınız dedi ben de bu yazıdan esinlendim kopya çekmedim tabi ki sadece ipuçları aldım :) Teşekkürler.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.