Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Hasta Ziyaretinde Uyulması Gereken Kurallar Maddeler Halinde

Bu yazımızda hasta ziyaretinde uyulması gereken kurallar madde madde kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hasta ziyareti yapmak insani ve sosyal bir vazifedir.  İnsanların dar ve zor günlerinde birbirlerine yardım etmesi, acılarını, kederlerini paylaşması insani ilişkilerde oldukça gereklidir. Aynı zamanda birlik ve beraberliği pekiştirir. Barış ve huzur ortamı oluşturur.

Hasta ziyareti yapmak bizim toplumumuzda en elzem görülen ahlaki, dini, insani açıdan bir vazifedir. Hastalanan birini ziyaret etmek, ona moral vermek, destek olmak ziyaretin asıl amacıdır. Hasta ziyaretlerinde hastayı rahatsız etmeyecek şekilde belli kurallar bulunmaktadır.

Hasta ziyaretinde uyulması gereken kurallar şu şekildedir:

*Hasta ziyaretine giderken uygun saatte gitmek gerekir.

*Hastalığın durumuna göre eli boş gitmemek gerekir.

*Hasta ziyaretinde kalabalık olmamak gerekir.

*Hasta ziyaretinin asıl amacı hastaya destek olmaktır.

*Hastaya moral vermek ve Güleryüz göstermek gerekir.

*Hasta ziyareti kısa sürmelidir.

*Hastanın düzeni ve rahatı bozulmamalıdır.

Hasta ziyaretlerinin kısa sürmesi gerektiğine dair toplumumuzda yerleşik hale gelen bir kanı bulunmaktadır. Bu doğru bir görüştür. Hasta ziyaretinin makbul olanı kısa ve moral verici olanıdır. Bu nedenle hasta ziyaretlerini misafirliğe çevirmemek gerekir.

Hastalar, hassas olurlar. Hastalığın psikolojik etkisinden kurtulmak zor olur. Bazı hastalar, hastalığı çok ağır yaşar. Bu gibi durumları göz önünde bulundurarak hastayı fazla rahatsız etmemek gerekir. Aksi bir durum hastaya zulüm olur. Bu nedenle hasta ziyaretinde iki tarafın da anlayışlı olması gerekir.

Hasta Ziyaretinde Uyulması Gereken Kurallar Madde Madde Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Gülizar dedi ki:

    Öğretmenimiz ameliyat oldu ve arkadaşlarımla öğretmenimizin ziyaretine gidecektik. Ama hasta ziyaretinde hangi kurallara uyulması gerekildiğini bilmiyorduk. Yazınız sayesinde öğrenmiş oldum.

Yorum Yaz