Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Eylül 2020

Haritalar Çizilirken Meydana Gelen Hataların Sebebi

Yeryüzündeki belirli bir alanının ya da tamamının bir ölçek kullanılarak kuş bakışı olarak çizilmesine Harita adı verilir.

Dünyanın-şekliHerhangi bir alan harita üzerine aktarılırken haritalar üzerinde bozulmalar meydana gelir. Oluşan bu bozuklukların ise birden çok sebebi bulunmaktadır.

Bilindiği üzere dünyanın şekli geoit şeklidir. Yani kutuplardan basık ekvatordan ise şişiktir. Bu sebepten dolayı yuvarlak gibi olan bir şekli düz bir düzlem üzerine aktarırken bozulmalar ya da sorunlar ortaya çıkmaktadır. Kutuplara yakın olan bölgeler haritaya aktarılırken bozulma oranı en fazladır. Çünkü; kutuplar dünyanın en yuvarlak yeridir ve yuvarlak bir alanı düz bir yere aktarma sonucunda bozulmalar olması kaçınılmazdır. Yani dünyanın şeklinin yuvarlak olması haritalardaki bozulmaların temel nedenidir demek mümkündür.

Haritalardaki bozulmaların diğer bir sebebi de; haritası çizilecek olan alan büyüdükçe ölçek küçülür ve engebeli bir yerin haritası çizilirken dün bir alanın haritasına göre daha fazla bozulur. Böyle durumlar da haritalardaki bozulmaların diğer bir sebebidir.

Kısacası; dar ve düz alanlar haritalara aktarılırken bozulmalar en az olurken geniş ve engebeli alanlar haritalara aktarılırken bozulma oranı en fazladır.

Haritalar Çizilirken Meydana Gelen Hataların Sebebi Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz