Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Harita Çeşitleri ve Özellikleri Resimli

Bu yazımızda harita çeşitleri ve özellikleri resimli kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Harita, yeryüzünün belli ölçülerle ölçeklendirilmesiyle kağıt üzerine aktarılmasıdır. Haritalar, coğrafya bilimlerinde yeryüzü şekillerinin belirlenmesinde ve anlamlandırılmasında etkili olmaktadır. Harita bilimi de haritaların kullanım alanlarını ve kullanım amaçlarını belirler. Uzman kişiler haritaların doğru yerlerde kullanılmasını sağlar.

Haritalar birçok yerde kullanılmaktadır. Tarih, coğrafya alanlarında kullanılmaktadır. İnşaat, imar, iskan alanlarında da kullanılmaktadır. Haritalar çok çeşitlidir. Fiziki haritalar ve siyasi haritalar olmak üzere ikiye ayrılır. Her haritanın kendine göre özellikleri bulunmaktadır.

Fiziki haritalar, gerçek yeryüzü şekillerinin belli ölçeklerle küçültülmesiyle elde edilir. Fiziki haritalar renkli haritalardır. Fiziki haritalarda yeşil renkler düzlükleri, kahverengi dağları ve yükseltileri, maviler denizler, kırmızılar ülke sınırlarını göstermektedir.

Siyasi haritalar ise şehir ve ülke sınırlarını gösteren belli ölçekle ölçeklendirilmiş haritalardır. Siyasi haritalar bütün kamu kurumlarında kullanılır. Eğitim materyalleri olarak da kullanılan haritalar bulunmaktadır. Haritaların kullanım alanları ve amaçları çok geniştir.

Fiziki haritalarda, yükseltiler ve derinlikler, bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri öne çıkmaktadır. Siyasi haritalarda ise sadece şehir ve ülke sınırları yer alır.

Haritacılık faaliyetleri yüzyıllar boyunca gelişimini sürdürmektedir. Haritacılık sayesinde teknik anlamda keşfedilmeyen topraklar çok azdır. Bu nedenle insanoğlunun tarih boyunca ve üzerinde kafa yorduğu en önemli alanlardan biri olarak tarihte önemli bir yere sahiptir.

Harita Çeşitleri ve Özellikleri Resimli Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. serap dedi ki:

    Pek çok harita çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar; fiziki haritalar, topoğrafya haritaları, siyasi haritalar ve duvar haritalarıdır. İşimizin özelliğine bağlı olarak bu haritalara sık sık başvururuz.

Yorum Yaz