Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Hangi Vitamin Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Bu yazımızda hangi vitamin eksikliği hangi hastalıklara yol açar kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Vitaminler vücut için düzenleyicidirler. Vitaminler dışarıdan hazır alınır. B vitaminin bir türü ve K vitamini vücutta sentezlenmektedir. Vitaminler suda eriyen ve yağda eriyen vitaminler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yağda eriyen vitaminler A, D, E ve K vitaminleridir. Suda eriyen vitaminler ise B ve C vitaminleridir. Vitaminler vücut için her çağda çok gereklidir.

Bütün hastalıkların başında neredeyse vitamin yetmezliği bulunmaktadır. Vitamin yetmezliği vücutta her alanda düzensizliğe yol açmaktadır. Düzensizlik ise hastalık olarak ortaya çıkmaktadır. Vitaminlerin dışarıdan hazır alınması doğru ve dengeli beslenmeyi gerektirmektedir. Vitaminlerin tüketimi vücut için çok önemlidir.

Vitaminlerin eksikliğinde şu hastalıklar meydana gelir:

A vitamini eksikliğinde görme duyusu kaybolabilir. Görme hissi azalır, gece körlüğü de başlayabilir. Bu nedenle A vitamini içeren besinler tüketilmelidir.

B vitaminleri eksikliğinde bağışıklık sistemi bozulur, baş dönmesi, mide bulantısı, eklem ağrıları, hafızanın zayıflaması, beyin fonksiyonlarının zayıflaması, sinir sisteminin zayıflaması söz konusu olur. Gebelikte de vitaminde azalmalar meydana geleceğinden B vitamine dikkat edilmesi gerekir.

C vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi bozulur, deri özelliklerini kaybeder. Metobalizma düzensizleşir.

D vitamini eksiklğinde raşitizm denen kemik erimesi hastalığı baş gösterir.

E vitamini eksikliğinde, hücrelerin yapısı bozulur. Çünkü hücreler E vitamini sayesinde yapısını korur.

Hangi Vitamin Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. duygu dedi ki:

    Hangi vitamin eksikliği hangi hastalıklara yol açar çok iyi bilirim. Çünkü sağlığıma çok düşkünümdür. Mesela A vitamini eksikliği; göz ile ilgili hastalıklara neden olabilir. D vitamini eksikliği ise kemik hastalıklarına yol açar.

Yorum Yaz