Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

Ay Olmasaydı Ne Olurdu?

Bu yazımızda ay olmasaydı ne olurdu kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Evren belli fiziksel ve kimyasal olaylar üzerine ölçülü bir şekilde kendi düzenini sürdürmektedir. Evrende, galaksiler, yıldızlar, gezegenler, uygular ve çeşitli gök cisimleri belli kurallara göre hareket etmektedir. Evrenle ilgili olarak birçok fizik kanunu günümüze yakın zamanlarda keşfedilmiştir. Bilimsel gelişmelerin belli bir aşamaya gelmesi teknik ilerleme ve sosyal refahın artmasıyla da gerçekleşmiştir.

Dünya, Güneş etrafında dönmektedir. Dünya’nın etrafında da Ay dönmektedir. Yıldızların etrafında yörüngelerini temizleyerek dönen cisimlere gezegen denir. Gezegenlerin etrafında da uydular dönmektedir. Dünya’nın uydusu Ay’dır. Ay, Dünya etrafında dönmektedir. Ay ile Dünya arasında belli fizik kanunları işlemektedir. Ay, Güneş’ten aldığı ışığı da ayrıca yansıtmaktadır.

Ay olmasaydı, Dünya’da fizik kanunları tam anlamıyla meydana gelemezdi. Ay sayesinde okyanuslarda gelgitler yaşanmaktadır. Kütle çekim etkisi nedeniyle Dünya’da yer çekimi ivmelenmektedir. Ay olmasaydı, Dünya’daki çekim kuvvetleri gerçekleşmezdi. Dünya sular altında kalabilirdi.

Dünya’nın uydusu Ay, diğer gezegenlerin uyduları gibi gezegenimize yarar sağlamaktadır. Gece, Güneş’ten aldığı ışıkları yansıtması nedeniyle aydınlanma sağlamaktadır. Güneş ve Ay tutulmaları sayesinde fiziksel denge oluşturmaktadır. Zaman dilimlerinin belirlenmesinde ve meteor yağmurlarının Dünya’ya zarar vermemesinde önemli bir yere sahiptir.

Evrendeki gök cisimleri sistemleri içinde yıldızlar, gezegenler ve uydular arasındaki uyumluluk nedeniyle kurallar muntazam olarak işlemektedir.

Ay Olmasaydı Ne Olurdu Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mutlu dedi ki:

    Ay olmasaydı ne olurdu diye arkadaşımla muhabbet ediyorduk. Ay da bir gezegen sonuçta. Ay olmasaydı dünyaya ışık veren bir gezegende olmazdı. Başka neler olurdu bilen var mı ?

Yorum Yaz