Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mart 2019

Hammurabi Kanunları Kısaca

Hammurabi-mansetGeçmişten günümüze kadar insanoğlu yeryüzünde yaratıldığı andan itibaren bir arada, toplu halde yaşamıştır ve günümüzde de hala böyledir. İnsanlar toplu halde yaşarken yaşadıkları dönemin şartlarına göre huzur ve refahı sağlamak amacı ile bir çok kurallar belirlemişlerdir ve o dönem şartlarına uygun olarak bu kurallara bir takım yaptırımlar koymuşlardır. Bu yazımızda sizlere bu kanunlardan birisi olan hammurabi kanunları konusunda derlediğimiz bilgileri sunacağız.

Babil İmparatorluğu milattan önce 1984 senesinde Sümer ve Akad topraklarını kaplayarak kurulmuştur. Hammurabi kanunlarının ismini aldığı Hammurabi Babil’in altıncı kralı olmuştur.

Babil’in altıncı kralı olan Hammurabi; Babil toplumunun refah ve huzurunu sağlayarak bu düzeni kalıcı kılmak amacı ile ilk anayasa niteliği taşıyan Hammurabi kanunlarını oluşturmuştur.

Babil Kralı Hammurabi’nin toplum refah ve huzurunu sağlamak için oluşturarak uygulamış olduğu Hammurabi kanunları Sümerlerin meydana getirmiş oldukları kurallardan daha sert yaptırımlara ve yapıya sahiptir. Ayrıca Hammurabi kanunları ile toplumu meydana getiren vatandaşların hak ve özgürlükleri yasalar ile koruma altına alınmıştır.

Babil’in altıncı kralı olan Hammurabi, toplum için hazırlayarak uygulamış olduğu Hammurabi kanunları tarihte oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çünkü Hammurabi kanunları sayesidne tarihte ilk defa hukuk devleti anlayışı oluşmaya başlamıştır. Ayrıca Hammurabi kanunlarında sosyal sınıf, mülkiyet, aile ve ceza hukuku gibi konulara da değinilmiştir. Hammurabi kanunlarını çiğneyen kişilere ise ölüm gibi ağır cezalar veriliyordu.

Hammurabi Yasaları Kısaca Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Işılay dedi ki:

    öğretmenimiz çok beğendi, Hammurabi Kanunları Kısaca süper yazılmış, artı olarak belirteyim kıskanmayın ama sınıfın en çalışkan kızıyım ben.

Yorum Yaz