Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Halkçılık Nedir

Halkçılık ilkesi, halkçılık nedir vikipedi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Halkçılık ilkesi, Atatürk ilkelerinden birisidir. Halkçılık ilkesi aynı zamanda Cumhuriyetçilik ve Milliyetçilik ilkelerinin sonucudur.

Halkçılık ilkesi, toplumu oluşturan vatandaşların kanun önünde eşit olmasını öngörmektedir. Yani halkçılık ilkesi kapsamında toplumu oluşturan vatandaşlar, kanunlar önünde eşittir ayrıca tüm vatandaşlar eşit hak ve özgürlüklere sahiptir. Toplum içinde bir hiç vatandaş bir başka vatandaştan daha üstün ve özel haklara sahip değildir ve olamaz.

Halkçılık aynı zamanda bir milletin içinde yer alan meslek gruplarının ve toplumsal gruplarının halk tarafından yönetilmesidir.

Halk ise; bir ülkede yaşayan toplumu oluşturan vatandaşların toplamıdır ve halk bir devlet için olmazsa olmaz bir unsurdur.

Aynı zamanda kendi kendini yönetme yetkisine sahip olan halkın çıkarları ve yararları yönünde bir siyaset uygulamasına da halkçılık adı verilmektedir.

Kısacası; halkçılık ilkesi eşitliği savunmaktadır ve halkçılık ilkesine göre milleti oluşturan vatandaşlar eşit hak ve özgürlüklere sahiptir.

Halkçılık Nedir Çok Kısa Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz