Sendika Nedir Ne İşe Yarar

Sendika nedir ne iş yarar, sendika nedir sendika hakkında genel bilgiler, sendika nedir örnekler konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Hükümet ile kamu çalışanları arasında bir bağ diyalog kanalı kuran ve kamu çalışanlarının isteklerini hükümete, hükümetin isteklerini ise kamu çalışanlarına ileten birime sendika adı verilir. Sendika, hükümet ile kamu çalışanlarını toplu görüşme için bir masaya oturtur ve istekle masaya yatırılır.

Sendikalar, ekonomik ve sosyal konseyde kamu çalışanları temsilen bulunur ve kamu çalışanlarının dileklerini, isteklerini hükümet yetkililerine bildirir. Aynı zamanda sendikalar, bünyelerinde bulundurduğu kamu çalışanları herhangi bir haksızlığa uğradığında o üyelerinin haklarını arar ve üyelerinin bulundukları statü gereği kazandıkları haklarını gözetir.

Sendikalar, gazetelerde, dergilerde ve diğer alanlarda üyeleri olan çalışanların talep ve isteklerini sürekli gündem de tutar ve böylece sendikalar üyelerinin isteklerinin gerçekleşmesine ortam hazırlar. Zaten sendikalar, her anlamda bünyelerinde bulundurdukları üyelerinin taraflarını tutarlar ve bu nedenle de herhangi bir durumu ya da olayı değerlendirirken üyelerinin gözünden olaya bakarlar.

Sendikalara örnek olarak; Sosyal-İş, Memur-Sen, Eğitim-Sen gibi sendikaları verebiliriz ve bu örnekleri arttırmak mümkündür.

Sendika Örnekleri, Sendika Nedir Ne İşe Yarar Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.