Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Mayıs 2021

Haccın Farzları Nelerdir

hac9newHac suresinde hac ibadetine ilişkin bir çok husus ifade edilmiştir. Hac suresinde ifade edilen farz, vacip, ya da sünnet olan fillere “Menasik” adı verilmektedir. Menasik içinde farz olan hükümlere ise “Rükün” adı verilmektedir.

HACCIN RÜKÜNLERİ (Farzları)

1- İhram: Hac dışında yapılması mübah olan bazı şeyleri kişinin kendisine haram olarak kabul etmesidir. Hanefi mezhebine göre ihram hac ibadetinin farzı değil şartıdır. Kişiler haca, umreye ya da ikisine niyet ederek Allah için niyet ederler ve ihrama girerler böylece hac ibadetleri başlamış olur.

2- Vakfe: Hac yapan kişilerin Arefe günü güneşin batışından kurban bayramının birinci günü güneş doğana kadar Arafat’ta kısa bir zaman dilimi olsa da durmaktır.

3- Tavaf: Sözlük anlamı “Ziyaret etmek” tir. Dini terim olarak ise Kabe-i Muazzama’nın etrafında yedi ekz tur atmak anlamına gelmektedir.

HACCIN VACİPLERİ:

1- Safa ile Merve arasında yedi şavtlık sa’yı tamamlamak,
2- Müzdelife’de vakfe etmek,
3- Mina’da şeytan taşlamaya katılmak,
4- Traş olmak ya da saçları kısaltmak,
5- Veda Tavafı (Sader): Hac yapan kişilerin Mekke’den ayrılacakları gün son defa Kabe-i Muazzama’yı tavaf etmeleri vacip bir davranıştır.

HACDA YASAKLAR:

  • İhrama giyen bir erkeğin başının tamamını ya da bir kısmını dikişli ya da dikişsiz bir şeyle örtmesi haramdır. Kadın ise ihramda üç konuda erkeklerden farklıdır; kadın dikişli elbise giymek, mest giymek ve başını örtmek zorundadır.
  • Hac ibadeti yapan kişilerin ihramlıklarını kokulaması, saç ve kıllarını yok etmesi, tırnak kesmesi ve diğer yollarla rahatlaması caiz değildir.
  • Hac ibadeti yapan kişiler için evlilik akdi, cinsel münasebet ya da cinsel münasebete mahal veren hareketler yasaktır.

Haccın Farzları Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz