Güzel Söz Sadakadır Hadisi İle İlgili Kompozisyon

s14

Bu yazımızda güzel söz sadakadır hadisi ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hadis, peygamberin din merkezli ve maksatlı söylediği sözler ve davranışlarından çıkan sonuçlardır. Peygamber hadisleri dini kabul olarak görülür. Hadisler dini inançların oluşmasında en etkili sözler ve davranışlardır. Çünkü vahyin indiği peygamber ilk olarak vahyi özümseyen ve anlayan kişi olarak hayat tarzını oluşturur.

İslam dini insanın en yüce varlık olarak yaratılıp ortaya konduğunu bildirir. İnsanla beraber insanlık ve insani değerler de din nazarında kıymetlidir. Çünkü dini kabul etmek için insan olmak gerekir. Müslümanlık duygu ve düşünceleri insanlık temelinde inşa edilir. Bu nedenle insani ilişkilerin daima korunması ve geliştirilmesi gerekir.

Bütün tartışma konularının fikri zeminler üzerine çekilerek konuşulması gerekir. Bunun şartlarından biri de güzel sözlü olmak, yumuşak huylu olmak ve tatlı dilli olmaktır. Bu nedenle ayetlerde ve özellikle hadislerde sıkça güzel sözün etkisinden ve değerinden bahsedilir. Öyle ki güzel sözlü olmanın bir insana yardım etmek ve o insanı zor durumdan kurtarmak gibi değerli olduğu vurgulanmıştır.

Güzel sözün sadaka olarak bildirilmesi, iyiliğin, güzelliğin ve dürüstlüğün yayılması için bir teşviktir. İnsanı insan yapan dilidir. Dilin doğru kullanımı her türlü kırıcı, incitici ve zarar verici unsurlardan arınmış olması bir Müslümanlık vazifesi olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle güzel sözlü olmak en başta insan olmanın bir gereği olarak Müslüman olmanın da bir şartıdır.

Güzel Söz Sadakadır Hadisi İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.