Günlük Sıcaklık Farklılıklarının Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

Aşağıda günlük sıcaklık farklarının nedenleri ve sonuçları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Günlük sıcaklık farkları küresel ve bölgesel olarak meydana gelmektedir. Sıcaklık farklarının oluşmasında dünyanın günlük hareketleri de etkili olmaktadır. Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkları nedeniyle hava olayları meydana gelmekte ve canlı hayatı da etkilenmektedir. Günlük sıcaklık farkları nedeniyle hava olayları genelde hal değişimine uğrayan suyun özellikleriyle meydana gelmektedir.

Günlük sıcaklık farklılıkları nedenleri dünyanın kendi etrafında dönüşü, gece ve gündüzün oluşması, basınç ve nem oranlarının farklılaşması şeklindedir. Günlük sıcaklık farklılıklarının sonuçları neticesinde hava olayları meydana gelmektedir. Yağmur yağmakta, canlılık faaliyetleri de sürmektedir. Sıcaklık farklarının oluşmasıyla dünya üzerinde fiziksel olaylar gerçekleşmekte toprak özellikleri ve yeryüzü şekilleri de bu durumdan etkilenmektedir.

7 yorum

  1. yanlış bilgi. günlük sıcaklık farkının oluşma nedeni günes acısının günlük değişmesidir.b bununda nedeni dünyanın ekseninin 23 derece 27 dakika eğik olmasıdır

  2. teşekkür ederim, tam istediğim gibi, sıcaklık farkı sebepleri kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.