Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesindeki Akarsular Nelerdir İsimleri ve Kısaca Bilgi

Aşağıda Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesindeki akarsular nelerdir isimleri ve kısaca bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Bir de iç denizi bulunmaktadır. İki kıtanın birleştiği noktada Marmara Denize bulunmaktadır. Ülkemizde su kaynakları oldukça yaygındır. Akarsular, göller ülkemizde yaygın olarak bulunmaktadır.

Ülkemizdeki bölgeler, Akdeniz Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’dir. Her bölgemizde önemli su kaynakları bulunmaktadır. Göller ve akarsular bölgelerimizdeki önemli su kaynaklarıdır.

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde iklim olarak karasal iklim ve Akdeniz İklimi görülmektedir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Akdeniz İklimi’nin görüldüğü yerlerde yazları sıcak, kışları ılık olmaktadır. Bitki örtüsü bozkır ve makilik alanlardan meydana gelmektedir.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgeleri’ndeki akarsuların isimleri şu şekildedir:

 

Dicle
Fırat
Nizip (Fırat’ın kolu)
Göksu (Fırat’ın kolu)
Botan (Dicle’nin kolu)
Garzan (Dicle’nin kolu)
Batman (Dicle’nin kolu)

Akarsular bir bölgede toprağın verimli olmasını sağlar. Toprağın verimli olması tarımın gelişmesini ve yaygınlaşmasını sağlar. Akarsuların doğal özelliklerinden faydalanılarak enerji üretmek de mümkündür. Debisi yüksek akarsular bunun kullanılabilir. Yeryüzü şekillerinin özellikleri bunda etkili olmaktadır. ÖZellikle doğuda enerji üretimi için uygun akarsular bulunmaktadır.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesindeki Akarsular Nelerdir İsimleri ve Kısaca Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nur dedi ki:

    bence de çok güzel

  2. zeynep dedi ki:

    ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM💝💝

  3. ferhat dedi ki:

    Güneydoğu Ve Doğu Anadolu Bölgesi akarsular bakımından fakir diye biliyorum doğru mudur ? Güneydoğu Bölgesinde bir Dicle ve Fırat’ı biliyorum diğerlerini şimdi sizden öğrendim.

Yorum Yaz