Ege Bölgesindeki Akarsular Nelerdir İsimleri ve Kısaca Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ağustos 2018

Ege Bölgesindeki Akarsular Nelerdir İsimleri ve Kısaca Bilgi

Aşağıda Ege Bölgesindeki akarsular nelerdir isimleri ve kısaca bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Ülkemizde bir de iç deniz bulunmaktadır. İç deniz ülkemizin Asya ve Avrupa topraklarının birbirine en yakın olduğu yerde bulunmaktadır. Ülkemizde yedi coğrafik bölge bulunmaktadır. Coğrafik bölgeler bitki örtüsü, iklim, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri akımından ayrılmaktadır. Türkiye’de yükselti batıdan doğuya doğru gittikçe artmaktadır.

Ülkemizdeki coğrafi bölgeler, Akdeniz Bölgesi, Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi şeklindedir. Ege Bölgesi’nde de önemli su kaynakları bulunmaktadır. Su kaynakları toprak özellikleri ve yeryüzü şekillerine göre değişmektedir.

Ege Bölgesi’nde bulunan akarsuların isimleri şu şekildedir:

Gediz Nehri
Bakırçay
Büyük Menderes Nehri
Küçük Menderes Nehri
Sakarya Nehri’nin kolları
Susurluk Nehri’nin kolları

Ege Bölgesi’nde dağlar denize dik uzanır. Bu da yeryüzü şekillerinin engebeli olmasına neden olur. Akarsular menderesler oluşturarak denize ulaşmaktadır. Ege Bölgesi’nde Akdeniz İklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak kışları ılık geçmekte çok az yağış gerçekleşmektedir.

Ege Bölgesi’nde yeryüzü şekilleri engebelidir. Doğuya doğru gidildikçe yükselt artmaktadır. Valkanik set gölleri ve karstik göllere de rastlanmaktadır. Ege Bölgesi’nde akarsular, belli noktalarda doğar ve belli noktalardan geçerek başka yerlere doğru gider. Akarsuların kendine ait özellikleri yeryüzü şekilleri ve toprak özelliklerine göre değişir.

Ege Bölgesindeki Akarsular Nelerdir İsimleri ve Kısaca Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ayça dedi ki:

    Öğretmenimiz geçen gün bölgelere göre akarsuların dağılımını sordu en güzel ve düzenli cevabı sizin sitenizde buldum. Bölge bölge ayırmışsınız sağolun ege bölgesini özellikle çabucak bulabildim.

Yorum Yaz