Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ekim 2020

Güneş Saati Nedir Nasıl Çalışır?

Aşağıda güneş saati nedir nasıl çalışır kısaca olarak ele alacağız.

Geçmişten günümüze zamanı ölçme ihtiyacı sürekli olarak var olmuştur. İnsanlar, zamanı ölçmek için doğayı da tetkik etmişlerdir. Doğayla olan insan ilişkilerinde zamanın kavranılması çok etkili olmuştur. Zamanı ölçmek için çeşitli aletler de geliştirilmiştir.

Güneş saati de yüzlerce yıl öncesinden geliştirilen bir saat olmuştur. Güneş’in hareketleri gece ve gündüz oluşumundan dolayı insanların dikkatini çekmiş ve belli periyodik hareketler yapması nedeniyle zaman kavramının anlaşılmasını da kolaylaştırmıştır.

Güneş saati, Güneş’in oluşturduğu gölge boyları sayesinde zamanı göstermektedir. Coğrafi kuzeyi gösteren bir çubuğun dairenin merkezinde olması ve dünyanın dönme ekseninden etkilenmesi, gölge boylarının oluşması saatin çalışma prensibini ortaya koymaktadır.

Güneş saati, uzun yıllarca kullanılmıştır. Günümüzde gerek kalmamasına rağmen sonuç alınabilen bir alet olarak yine özelliklerini korumaktadır. Güneş saati, dikey ve yatay eksenlerden oluşmaktadır. Bu da gölge boyunun düzleme aktarılmasını sağlamaktadır.

Günümüzde zamanın ölçülme ihtiyacı sürmektedir. Yerel ve küresel saatler de bulunmaktadır. Günümüzde uyduların varlığı, teknolojinin ilerlemesi zamanın ölçülmesini kolaylaştırmıştır. Zaman kavramı artık dijital olarak insanlara aktarılmaktadır. Saatlerin varlığı hayatımızı hala etkilemektedir. Yüzyıllar geçse de saate olan ihtiyaç, zamanın kavranılması ve kullanılması sürecektir. Güneş saati her ne kadar tarihi olsa da bazı şehir noktalarında kullanılmaya da devam etmektedir.

Güneş Saati Nedir Nasıl Çalışır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Cansu58 dedi ki:

    Teşekkür ederim gayet yardımcı oldu

  2. Mehmet dedi ki:

    Geçen yaz annemler le Safranbolu ya gittiğimizde bir güneş saati görmüştüm ilk defa gördüğüm için baya dikkatimi çekti ama saatin kaç olduğunu nasıl anladıklarını anlamamiştım ama yine de çok güzel bir şeydi.

Yorum Yaz