Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Güneş Enerjisinden Nasıl Elektrik Elde Edilir?

Aşağıda güneş enerjisinden nasıl elektrik elde edilir kısaca olarak ele alacağız.

Yenilenebilir enerji kaynakları günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Güneş panelleri, Güneş ışınlarının ısı ile elektrik enerjisine dönüştürülme prensibine göre çalışmaktadır. Yaygın olarak kullanılan güneşten yararlanma sistemleri enerjinin üretiminde en önemli araçlardan biri olan paneller sayesinde gerçekleşmektedir.

Güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretilmesi, güneş panellerinde bulunan bazı özel elementlerin yani atomik durumu enerji seviyelerinin yükselmesine ve elektron taşımasına uygun olan elementlerin kullanılması sayesinde gerçekleşmektedir. Böylece güneş ışınları elektrik enerjisine çevrilmektedir. Pozitif ve negatif yük prensibine göre boşluklu sistem örneğinde olduğu gibi çalışan güneş panelleri enerjinin elektrik enerjisi şeklinde depolanmasını sağlamaktadır. Güneş panelleri çok önemli araçlardır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hikmet dedi ki:

    Güneş enerjisinden elektrik elde edilir. Çatılara güneş panelleri konulur elde edilen güneş enerjisi nasıl olduğunu bilmediğim şekilde elektriğe dönüşür :) Güneydoğuda çokca görülür.

Yorum Yaz