Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

Gümrü Antlaşması Kimlerle İmzalanmıştır Önemi Nedir?

Aşağıda Gümrü Antlaşması kimlerle imzalanmıştır önemi nedir kısaca olarak ele alacağız.

Milli Mücadele yılları Osmanlı Devleti’nin adeta can çekiştiği ve son mücadele azmini ortaya koyduğu yıllardır. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından 1919 – 1922 yılları arasında devam eden Milli Mücadele düzenli ordular ile kuvayı milliye tarafından gerçekleştirilmiştir.

Milli Mücadele yıllarında 23 Nisan 1920 yılında Ankara’da Büyük Millet Meclisi kurulmuştur. Ankara Hükümeti olarak İstanbul Hükümeti’ne karşı Milli Mücadele yıllarını devam ettirme kararı almıştır. Ankara Hükümeti Milli Mücadele yıllarında da hükümetin kurulmasının hemen ardından siyasi temaslarda bulunmuştur. Doğu Cephesi sathında aldıkları kararlar da bunlarda etkili olmuştur.

3 Aralık 1920 tarihinde imzalanan Gümrü Antlaşması, Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti ile Ankara Hükümeti arasında imzalanmıştır. Büyük Millet Meclisi’nin imzaladığı ilk siyasi ve uluslararası antlaşma olarak tarihe geçmiştir. Doğu Cephesi’nde önemli bir merhale aşılmıştır.

Türk Ermeni sınırı Aras Nehri ve Çıldır Gölü sathında kalmıştır. Ermenistan sevri tanımayacaktır. Ankara Hükümeti’ne karşı düşmanlık etmeyecektir. Karşılıklı göç edenlerin iadesi gündeme gelecektir. Ankara Hükümeti’nin en önemli başarılarından biri olarak uluslararası siyaset arenasında tanınmasına neden olmuştur.

Kurtuluş Savaşı sürerken siyasi kararların alınması, savaşın şekillenmesine ve zaferlerin de kazanılmasına neden olmuştur. Böylece Anadolu sathı düşman işgallerinden temizlenmiştir. Cumhuriyete giden yolun önü de açılmıştır. Cumhuriyet ilan edilerek Osmanlı Devleti’ne son verilmiştir.

Gümrü Antlaşması Kimlerle İmzalanmıştır Önemi Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. meltem dedi ki:

    teşekkürler sosyal ödevim vardı, gümrü antlaşması kimler arasında imzalandı diye, sayenizde bitti, ödeve devam :)

Yorum Yaz