Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Birinci Dünya Savaşına Katılan Devletler Hangileridir?

Aşağıda Birinci Dünya Savaşına katılan devletler hangileridir kısaca olarak ele alacağız.

Birinci Dünya Savaşı tarihin en önemli savaşlardan biridir. Özellik gemi teknolojisinin etkili olduğu, ateşli silahların en son teknikle kullanıldığı ve birkaç uçağın da kullanıldığı bir savaştır. Bu bakımdan tarihin en kanlı savaşlarından biri olmuştur. Osmanlı Devleti de Birinci Dünya Savaşı’na sonradan da olsa katılmıştır. Vatan sathında birçok savaş cephesi açılarak işgalci düşmanlarla savaş yapılmıştır.

Birinci Dünya Savaşı İttifak Devletleri ile İtilaf Devletleri arasında havada, denizde ve karada devam etmiştir. 1914 – 1918 tarihleri arasında tam dört sene sürmüştür.

Birinci Dünya Savaşı’na katılan devletler şu şekildedir:

İtilaf Devletleri

*İngiltere

*Fransa

*Rusya

*İtalya

*Japonya

*Sırbistan

*Romanya

*Belçika

*Karadaü

*Yunanistan

*Portekiz

*Amerika Birleşik Devletleri

*Portekiz

İttifak Devletleri

*Osmanlı Devleti

*Almanya İmparatorluğu

*Avusturya – Macaristan İmparatorluğu

*Bulgaristan

Birinci Dünya Savaşı’nın sonuçları birçok devletin uzun vadede kurulmasına neden olmuştur. Osmanlı Devleti çok güç ve toprak kaybetmiştir. Osmanlı Devleti topraklarında yaklaşık elli iki devlet çıkmıştır. Birinci Dünya Savaşı, maddi ve manevi kayıplara da neden olmuştur.

Birinci Dünya Savaşı’nın sonuçları İkinci Dünya Savaşı’nın nedenleri olmuştur. Çünkü toprak paylaşımında anlaşamayan devletler olmuştur. Ekonomik dengeler ve enerji politikaları yeniden ele alınarak bir savaş gerektirecek ölçekte siyasi krizlere ve askeri krizlere neden olmuştur.

Birinci Dünya Savaşına Katılan Devletler Hangileridir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. pakize dedi ki:

    Teşekkürler. 1. dünya savaşına katılan ülkeler kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

Yorum Yaz