Gülten Dayıoğlu Hayatı Ve Eserleri Kısa Bilgi

Bu yazımızda Gülten Dayıoğlu hayatı ve eserleri kısa bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Gülten Dayıoğlu 1935 yılında Kütahya’nın Emet ilçesinde doğmuştur. İlköğretim hayatına burada devam etmiştir. Lise yıllarını İstanbul’da geçirmiştir. İstanbul Atatürk Kız Lisesi’ni bitirmiştir. Liseyi bitirdikten sonra Hukuk öğrenimi görmüştür.

Diyarbakır’dan sınavlara girerek ilkokullarda öğretmenlik yapmaya hak kazanmıştır. 1962 – 1977 yılları arasında öğretmenlik yapmıştır. Daha sonra istifa ederek yazı hayatını sürdürmüştür. Yazdığı ilk öykü ile edebiyat ödülü kazanmıştır. Eserin ismi Döl’dür.

Hikaye, roman, bilim – kurgu, gezi yazısı türlerinde birçok eser vermiştir. Radyo ve televizyon oyunları yazmıştır. Eğitim ve öğretimle ile ilgili sorunların dile getirilmesinde çeşitli gazetelerde yazıları yayınlanmıştır. Gazete ve dergilerde de yazılar yazmıştır.

Daha çok çocuk edebiyatına yönelen yazar, bu alanda eğitici ve öğretici hikaye ve romanlar yazmayı kendine görev edinmiştir. Kitap külliyatları halinde minik hikaye eserleri çocuklar için birer kitapta toplayarak birkaç seri haline getirdi.

Gülten Dayıoğlu hayatını çocuk edebiyatının eşsiz eserlerine adayarak geçirmektedir. Öykü ve roman yazarı olarak bilinmekte ve hala çok okunan eserler yazmaktadır. Gülten Dayıoğlu çocuk edebiyatının başyazarlarından biridir. Eğitim ve öğretim fikirleri değerlidir.

Gülten Dayıoğlu’nun eserleri şu şekildedir:

*Döl

*Geriye Dönenler

*Geride Kalanlar

*Fadiş

*Dört Kardeştiler

*Suna’nın Serçeleri

*Yurdumu Özledim

*Ben Büyüyünce

*Dünya Çocukların Olsun

*Ölümsüz Ece

*Kaf Dağı’nın Ardına Yolculuk

*Uçan Motor

*Kırmızı Bisikletin Binicisi

*Azat Kuşu

*Deli Bey

*Leylek Havada

*Leylek Karda Kaldı

Gülten Dayıoğlu Hayatı Ve Eserleri Kısa Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

15 yorum

  1. yazanlara teşekkür ediyorum sayenizde ödevimi tamamladım, artı alacağım beğendim bu yazıyı. bu arada okulun en çalışkan ve güzel öğrencisiyim, kıskananlar çatlasın.

  2. harika bir site, siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, gülten dayıoğlu kısa ve umduğum gibi güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.