Göktürk Devletinin Kurucusu Kimdir?

Bu yazımızda Göktürk Devletinin kurucusu kimdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Göktürk Devleti, tarihte Türk ismiyle kurulan ilk devlettir. Tarihte Kök Türk Kağanlığı olarak da bilinmektedir. 552 – 744 yılları arasında Orta Asya’da hüküm sürmüştür. Göktürk Devleti, Çin coğrafyası üzerinde de hakimiyet kurmuştur.

 

Göktürkler dönemine ait bilgiler, Orhun Yazıtları’nda geçmektedir. Devlet teşkilatı, kurucuları, hanedan yakınları ve yönetim sistemi yazıtlarda yer almaktadır. Yaratılış Destanı’da bu yazıtlarda geçmektedir.

Göktürk Devleti’nin kurucusu Bumin Kağan’dır. Göktürk’ün lideridir. Kardeşi İstemi Yabgu, ülkenin batısını idare etmiştir. Çin, Sasani ve Bizans ile askeri, siyasi ve iktisadi ilişkiler geliştirmişlerdir. Ülke coğrafyası 13 milyon kilometrekare üzerine kurulmuştur.

Bumin Kağan’dan sonra Mulkan, Ilteriş, Ozmış Kağanlar ülke yönetiminde hükümdarlık yapmışlardır. Devlet teşkilatı Türk Toyu’ndan oluşmuştur.

2 yorum

  1. Çok güzel site.. Teşekkürler. Göktürk devletinin kurucusu kimdir kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.