Göç Destanı Özeti Kısa

Bu yazımızda göç destanı özeti kısa kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türk destanları, her destan gibi mitlerden oluşmaktadır. Türklerin tarihte etkileşim içinde olduğu kültürlerin unsurlarını barındırır. Çinliler ve Moğollar, Türkler ile mücadele etmişlerdir. Savaşlar, göler, türeyişler, sığınmalar, kaçışlar yaşanmıştır.

Destanlarda olağanüstü kahraman olarak kurtlara yer verilmiştir. Birçok Türk destanı bozkurt mitlerinden oluşmaktadır. Kurt, asil, lider, savaşçı bir hayvan olarak doğada Türklere benzeyen bir varlıktır.

Göç Destanı şu şekildedir:

Göç Destanı, Uygurların Karakum eteklerinden Selenge ve Tola ırmakları arasına göç etmeleri amacını taşır. Uygur Türkleri, Çinliler ile mücadele halindedir. Selenge ve Tola ırmakları arasındaki bir ağaçta beliren ışık hüzmesi ile Türklerin soyu ve boyu devam etmiştir.

Bu soy ve boydan gelen bazı hakanlar, Çinliler ile yakın ilişkiler kurarak evlilik boyutlarına ulaşmıştır. Çinliler de işgal girişimlerini yeniden başlatmıştır. Uygurlar bu felaketler dizisine inandıkları için göç etme ihtiyacı hissetmişlerdir.

2 yorum

  1. Göç Destanı, Uygurlara ait bir destan olup Türeyiş Destanı’nın devamı niteliğindedir. Destanda İran Kaynaklarına Göre Göç Destanı

    Uygur ülkesinde Kara-Kurum çaylarından iki ırmak vardır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.