Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Kasım 2020

Gelecekten Söz Eden Anlatım Nedir Örnekleri

Gelecekten Söz Eden Anlatım Örnekleri, Gelecekten Söz Eden Anlatım Nedir Konu Anlatımı

GELECEKTEN SÖZ EDEN ANLATIM

♦           Gelecekte olması düşünülen durumlardan söz eden anla­tımlardır. Anlatım, çoğu zaman gerçekçi değildir.

♦           Roman, hikâye, tiyatro, şiir ve denemelerde kullanılan bir anlatım çeşididir.

♦           Varsayım, gelecekten söz eden anlatımın vazgeçilmez unsurudur. Gerçeklikten yola çıkılarak tahmine dayalı bir anlatımı vardır.

♦           Thomas Moore’un Ütopya kitabında olduğu gibi gerçekleş­mesi istenilen düşünceler (ütopya) anlatılır.

♦           Yer, zaman, kişiler ve olay, diğer kurmaca metinlerde olduğu gibi, gelecekten söz eden anlatımlarda da yapıyı oluşturan unsurlardır. Bu anlatımda da diğer kurmaca metinlerde olduğu gibi olay örgüsü bulunur.

♦           Yazar, gelecekten haber vermek veya gelecekte olmasını beklediği ideallerini anlatmak amacıyla, genellikle gerçekçi olmayan, hayalperest bir biçimde yazar.

Gelecekten Söz Eden Anlatım ile Fantastik Anlatım:

♦           Gelecekten söz eden anlatımda da düşsel (fantastik) anlatımda da hayal ürünü kişiler, olaylar ve durumlar söz konusudur.

♦           Gelecekten söz eden anlatımda gelecekte olabilecek, ol­ması istenen durumlar, olaylar, kişiler söz konusudur.

♦           Düşsel anlatımda olağanüstü özelliklere sahip, gerçek hayatta olmayan kişiler bulunur.

♦           Gelecekten söz eden metinlerde gelecek zaman anlatılırken düşsel metinlerde zaman belirsizdir.

♦           Gelecekten söz eden anlatımda yaşanabilecek, yaşanması istenen konular; düşsel anlatımda, olağanüstü, yaşanması mümkün olmayan konular ele alınır.

ÖRNEK METİN

Düşle ki kötülük diye bir şey yok. Bunu başarmak kolay eğer bir kez denersen. Ayaklarımızın altında yemyeşil vadiler, üzerimizde yalnız gökyüzü. Düşle ki “yarın” kaygısı diye bir şey yok. Tüm insanlar sadece “bugün” için yaşıyor. Hırslar tükenmiş, açgözlülüğe gerek kalmamış. Herkesin mutlu olduğu bir dünya. Düşle ki tüm insanlar barış içinde yaşıyor. Hayalperest olduğumu söyleyebilirsin; ama umudum var. Düşle…

Paragraf Gelecekten Söz Eden Anlatım Metin Örnekleri ile Gelecekten Söz Eden Anlatım Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. EdEp dedi ki:

    Teşekkürler

Yorum Yaz