Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Geçmişten Günümüze Kılık Kıyafette Neler Değişti?

Bu yazımızda geçmişten günümüze kılık kıyafette neler değişti kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar var oldukları günden bugüne kadar barınma, beslenme ve korunma ihtiyaçları doğrultusunda hayatlarını devam ettirmektedirler.

Beslenme ve barınma bellidir. Korunma ise şahsi olarak kılık ve kıyafetle doğrudan ilgilidir. İnsanlar ilk zamanlarda geniş ağaç yapraklarını ve sarmaşık dallarını kullanarak kıyafet üretmişlerdir. Hayvancılıkla birlikte dericilik de gelişmiştir.

Kürk ve derilerin kullanılması yeni bir başlangıç olmuştur. Bitki özlerinin ve hayvan tüylerinin işlenmesiyle birlikte kumaş ortaya çıkmıştır. Hayvan tüyleri iplik, bitkiler boya olmuştur. Böylece her insan kavmi kendi oluşturduğu kültüre göre giyinmiştir.

Kültürde dinin etkisi de çoktur. .Dini emirler gereğince erkek ve kadınların örtünme durumları kılık ve kıyafete de yansımıştır. Böylece günümüz dünyasına kadar olan süreçte kılık kıyafet gelişerek devam etmiştir. İnsanlar, dini emirler ya da moda nedeniyle kılık ve kıyafetini değiştirmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Büşra dedi ki:

    Geçmişten günümüze kılık kıyafet değişiklikleri aşama aşama çok güzel özetlenmiş. Her öğrencinin ve hatta her vatandaşın bilmesi gereken genel kültür bilgileri bunlar bence.

Yorum Yaz