Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Geçmişten Günümüze Kadının Önemi İle İlgili Yazı

Bu yazımızda geçmişten günümüze kadının önemi ile ilgili yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Geçmişten günümüze adalet olgusu, insanların en temel ihtiyacı olmuştur. Adalet, haklının hakkını teslim almasıdır. Haklının hakkını teslim almaması da zulümdür. Adalet, adil olma erdemi ile ilgilidir. Tarih boyunca adalet kavramı etrafında birçok kanun, hüküm belirlenmiştir.

 

Binlerce yıldır insanlar bir arada yaşadığı müddetçe adalet olgusunun altını doldurmuşlardır. Kanunlar, insanların sosyal ve kültürel hayatını şekillendirirken, devletlerin de siyasi hayatını şekillendirmiştir.

Adalet sağlayıcı olarak devletlerin oluşturduğu kurumlar ve bu kurumlara bağlı kişiler, hukuk sisteminin gereklilikleri sosyal hayatın içinde etkili bir şekilde yaşatan insanlar olmuşlardır. Kadılar da bu kişilerden biridir. Kadılar, şehirlerde adalet adına vazife alan kişilerdir.

İslam devletinde şeyhülislama bağlı olarak şehirlerde kadılar görev alırdı. Geçmişte kadılar adalet sağlayan kurum adına çalışırdı. Günümüzde adliye kurumlarındaki mahkemelerde görev alan hakimler bunu gerçekleştirmektedir.

Adalet ihtiyacı toplumun en hayati ihtiyacıdır. Çünkü adalet olgusu toplumda yerleşik hale gelip de barış ve huzurun teminatı olmazsa hem millet hem de devlet bölünür. Suçla mücadele etmek, hukuk sisteminin bir gereğidir.

Kadılar, adaleti kendi vicdanlarının içtihadına en son bırakırdı. Günümüzde de hakimler bir meseleyi mukayeseli olarak ele alırlar ve kanaatlerini hukuk dahilinde bildirirler. Hukukun üstünlüğü, her şeyin üstündedir.

Osmanlı Devleti’nde de hukukun üstünlüğü, Topkapı Sarayı’ndaki Adalet Kulesi’nden anlaşılabilir. Kule, her kurumun üstünde ve her şeyden üstün olarak gözükmektedir.

Geçmişten Günümüze Kadının Önemi İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Öznur dedi ki:

    Geçmişten günümüze kadın hakları sürekli gelişme göstermiş bu konuyu aşamalı bir şekilde çok güzel anlatmışsınız bu yazıyla konuyu daha kolay kavradım. Ellerinize sağlık.

Yorum Yaz