Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2021

Geçmişteki Mesleklerden Bazıları Günümüzde Niçin Önemini Kaybetmiştir?

Bu yazımızda geçmişteki mesleklerden bazıları günümüzde niçin önemini kaybetmiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Meslekler çağın gerekliliklerine göre ortaya çıkmıştır. İnsanların temel ihtiyaçları hiçbir zaman değişmez. Fakat temel ihtiyaçlara ulaşma şekilleri değişiklik gösterebilir. Bu doğrultuda birçok meslek ortaya çıkabilir.

Özellikle bilim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni meslek alanları oluşmaya başlamıştır. Bundan çıkarılan sonuç bilim ve teknolojinin gelişmesi yeni icatların ortaya çıkmasını etkilemiştir. Elektriğin keşfi, internetin keşfini doğurmuştur. Keşifler ve icatlar birbirinin neden ve sonucudur.

Geçmişteki meslekler, geçmişteki insanların ve çağın gereklilikleri sonucunda meydana gelmiştir. Bilim ve teknik meslekler alanlarında etkili olarak bazı mesleklerin makineler tarafından yapılmasını sağladığı için geçmişteki meslekler önemini kaybetmiştir.

Mesela, kitapları yazarak çoğaltan hattatların mesleği bir kültür unsuru olarak kalmıştır. Bunun nedeni matbaanın gelişmesidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. melisa dedi ki:

    Geçmişteki mesleklerin bugün yapılmamasının nedeni nedir çok merak ediyordum ve araştırdım sizin sayenizde nedenini öğrendim teşekkürler Ders Zamanı :)

Yorum Yaz