Gece Ve Gündüz Nasıl Meydana Gelir Kısaca

Bu yazımızda gece ve gündüz nasıl meydana gelir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya, Güneş Sistemi gezegenlerindendir. Güneş’in kütle çekimine bağlı olarak etrafında bir yörüngede dolaşan sekiz gezegenden biri olan Dünya’nın Ay adında da bir uydusu bulunur.

Dünya’nın iki türlü hareketi bulunur. Birinci hareketi, Dünya’nın günlük hareketidir. İkinci hareketi, Dünya’nın yıllık hareketidir. Dünya’nın günlük hareketi kendi ekseni etrafında dönerek yaptığı harekettir. Yıllık hareketi de Güneş etrafında dönerek yaptığı harekettir.

Dünya’nın hareketleri sonucunda birçok sonuçlar meydana gelir. Günlük hareketinin sonuçlarından biri gece ve gündüzün oluşmasıdır. Yıllık hareketinin sonuçlarından biri de mevsimlerin oluşmasıdır.

Gece ve gündüz şu şekilde meydana gelir:

Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesiyle Güneş’ten aydınlanma amaçlı yararlanma süresi de bu hıza bağlı olarak değişir. Güneş ışınlarının Dünya’yı aydınlatan kısımları gündüzü, aydınlatmayan kısımları geceyi yaşar.

5 yorum

  1. gece gündüzün oluşumu ödevi için teşekkürler. Bu arada Dünya dönüyor bir şekilde de sen en son ne zaman kendi etrafında döndün.hani dönüşünle kendi başını döndürecek kadar
    .

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.