Gazlarda Genleşme Ve Büzülme Nasıl Olur Örnekler

Bu yazımızda gazlarda genleşme ve büzülme nasıl olur örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Gazlar, maddenin en düzensiz halidir. Tanecikler arası boşluk oldukça fazladır. Gazların tanecikler arasındaki boşluğunun çok fazla olması, gazların belirli bir hacminin olmamasına neden olmaktadır. Gazlar bulundukları kabın şeklini ve hacmini alır.

Genleşme ve büzüşme olaylarında ısı alışverişi söz konusudur. Isı alan madde genleşir, ısı veren madde büzüşür. Sıcak havalarda mayışmamızın, soğuk havalarda elbisemize daha çok sarılmamızın nedenlerinden biri de budur.

Madde üzerinde genleşme ve büzüşme gazlarda şöyledir:

Isı alan gaz moleküllerinin kinetik enerjisi artar ve genleşme gözlemlenir. Isı alan gazlarda genleşme olur ve hacim genişlemesi yaşanır.

Isı veren gaz moleküllerinin kinetik enerjisi düşer ve büzüşme gözlemlenir. Isı veren gazlarda büzüşme olur ve hacim küçülmesi yaşanır.

Gazlarda genleşme ve büzüşme deneyi yapacak olursak:

*İki su kabı alırız.

*Birine sıcak su ve diğerine soğuk su koyarız.

*Bir cam şişenin ağzına balonu geçiririz.

*Cam şişeyi önce sıcak suya koyarak balonun hareketini gözlemleriz.

*Cam şişeyi sonra soğuk suya koyarak balonun hareketini gözlemleriz.

Sonuç olarak, sıcak suda balon şişer, soğuk suda balon iner. Sıcak su şişe içindeki havayı genleştirir ve hacim arttığından balon şişer. Soğuk su şişenin içindeki havayı büzüştürür, hacim küçüldüğünden balon iner.

Gazlarda genleşme ve büzüşmeye örnek:

Balonla havalandıktan sonra, balonun içindeki hava ısıtılarak genleşme ve hacim genişlemesi yaşanır. Balon yükselir. Balon ateşlenmezse, sıcaklık düşer. Isı kaybından dolayı büzüşme olur ve balon alçalır.

Gazlarda Genleşme Ve Büzülme Nasıl Olur Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

  1. çok iyi hazırlayanın ellerine sağlık, Gazlarda Genleşme Ve Büzülme örnekleri kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.