Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2021

GAP Projesi Hakkında Bilgi Kısa

Bu yazımızda GAP projesi hakkında bilgi kısa kısaca olarak bilgi aktaracağız.

GAP, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sulama sorunun çözülmesi için gerçekleştirilmek istenen bir projedir. Güneydoğu Anadolu bölgesi, ülkemizin en sıcak bölgelerinden biridir. Hem Akdeniz İklimi hem de Karasal İklim’in etkili olduğu bölgede yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk geçmektedir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde su sorunu yaşandığından tarımdan istenilen verim alınamamaktadır. Tarımın verimli olması, arazi şartlarına da bağlıdır. Fakat bölgede yükselti doğuya doğru artmakta ve batı kısımlarında yükselti çok az bulunmaktadır.

Güneydoğu Anadolu Projesi ile Güneydoğu Bölgesi’nin sulama sorunu çözülmek istenmektedir. Bunun için belli şehirlerde, belli alanlarda istihdam gerçekleştirmek ve barajların durumu, elektrik kapasitesi, sulama arazisi genişliği gibi konular irdelenmektedir.

Güneydoğu Anadolu Projesi ile bölgede,

Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, gibi şehirler yararlanacaktır.

Projenin yüz ölçümü 75 bin kilometrekaredir. Projede yaklaşık 4 milyon işçi çalışmaktadır. Sulamaya açılacak arazi yaklaşık 2 milyon hektarlık alandır. Yıllık elektrik üretimi de 27 milyar KWh olacaktır. Projenin gerçekleşmesiyle birlikte bölgede tarım, ticaret, sanayi, sosyal ve kültürel faaliyetler de artacaktır.

Bir canlandırma projesi olan GAP, bölge insanın bütün sorunlarına çözüm üretmek için gerekli enerji ve kaynağı oluşturacaktır. Sağlık, eğitim, ulaşım, sosyal hizmetler konusunda da bölgede genel bir kalkınma olacaktır. Böylece ülke ekonomisi de yeni bir kaynak kazanarak istikrar yakalayacaktır.

GAP Projesi Hakkında Bilgi Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. vildan dedi ki:

    sağ olun gap projesi hakkında bilgi ödev için baktım beğendim.

Yorum Yaz