Fransız İhtilali Osmanlı Devletini Nasıl Etkilemiştir?

Bu yazımızda Fransız İhtilali Osmanlı Devletini nasıl etkilemiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Fransa’nın başkenti Paris’te 14 Temmuz 1789’da meydana gelen olaylar sonucunda Fransız Devrimi yaşanmıştır. Proletarya sınıfının hapishane basarak mahkum ve mevkufları serbest bırakması ve burjuva sınıfına karşı başkaldırının ardından gelişen süreçte cumhuriyet rejiminin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Fransız İhtilali, Avrupa başta olmak üzere birçok kıtada ve devlet üzerinde etkili olmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nın çıkmasının nedenlerinden biridir. Fransız İhtilali ile birlikte milliyetçilik akımı da güç kazanmıştır. Böylece çok uluslu devletler tehdit altına girmiştir.

Milliyetçilik akımının kuvvetlenmesi çok uluslu bir devlet olan Osmanlı Devleti’ni de tehdit etmekteydi. Osmanlı Devleti’nin saltanat rejimi de sorgulanmaya başlanmıştır. Hürriyet ve meşrutiyet akımları gündeme gelmiştir.

Fransız İhtilali’nin milliyetçilik akımını kuvvetlendirerek çok uluslu devletleri tehdit etmesi Osmanlı Devleti’nin de sonu olmuştur.

1 yorum

  1. Fransız ihtilalinin Osmanlı Devletine etkileri genellikle olumsuz yönde olmuştur çünkü meydana çıkan milliyetçilik akımı aynı zamanda çok uluslu bir yapıda olan Osmanlı Devletinin yıkılma sürecini hızlandırmıştır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.