Fotosentez Nasıl Gerçekleşir?

Aşağıda fotosentez nasıl gerçekleşir kısaca ele alacağız.

Yeşil yapraklı bitkilerin kendi besinlerini kendileri üretmeleri olarak bilinen bitkisel bir sentez olarak meydana gelmektedir. Klorofil pigmenti taşıyan hücrelerin ışığı sentezlemesi yoluyla meydana gelen bitkisel bir olaydır. Fotosentez canlılığın devam etmesini sağlar. Bitkilerin ve diğer canlıların solunum yapmasında fotosentez etkili olmaktadır.

Fotosentez, klorofil pigmenti taşıyan yeşil yapraklı bitkilerin ve nazı bakterilerin, su ve karbondioksit kullanarak güneş ışınları sayesinde besin ve oksijen oluşması şeklinde meydana gelir. Bitkiler bu sayede kendi besinini kendisi üretmektedir. Açığa çıkan besin bitki tarafından kullanılmakta ve açığa çıkan enerji bitki hücrelerinde kullanılmaktadır. Diğer bir madde olan oksijen ise, oksijenli solunum yapan canlılar tarafından kullanılmaktadır.

Fotosentez doğada meydana gelen en önemli doğa olaylarından biridir. Fotosentez, kavram itibariyle ışığın toplanması ve üretimde kullanılması anlamına gelmektedir. Güneş ışınlarının bu maksatla kullanılması ve su ile karbondioksidin besin oluşturmadaki etkisi bütün canlılar için önemlidir.

Canlılığın devam etmesi için birçok sentezin gerçekleşmesi gerekir. Protein sentezi de canlıların ortak olarak gerçekleştirdiği sentezlerden biridir. Bütün canlılarda protein bulunur. Fakat fotosentez sadece klorofil taşıyan hücrelerde gerçekleşmektedir. Klorofil, bitkiye yeşil rengini vermektedir. Klorofil sayesinde fotosentez gerçekleşir. Bu bakımdan bazı bakterilerin klorofil taşıması da fotosentez yapmalarını sağlamaktadır. Fotosentez, güneşin doğal olarak kullanılması yoluyla gerçekleşirken, geceleri bitkiler normal solunum yapar.

Fotosentez Nasıl Gerçekleşir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.