Canlılarda Solunumun Önemi Nedir? Solunum Nasıl Gerçekleşir?

Aşağıda canlılarda solunumun önemi nedir solunum nasıl gerçekleşir kısaca ele alacağız.

Solunum, canlılığın devam etmesinde önemlidir. Solunum bir gaz alışverişi olarak bütün canlılar için önemlidir. Bütün canlıların ortak özelliği olarak solunum oksijenli ve oksijensiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Deri solunumu, akciğer solunumu ve solungaç solunum gibi çeşitleri de bulunmaktadır. Canlıların sistem özelliklerine göre solunum faaliyetleri de değişmektedir.

Solunum insanlarda bir sistem olarak bulunmaktadır. İnsanlar oksijenli solunum yapmaktadır. Oksijensiz solunum yapıldığı noktalarda bulunmaktadır. Solunum canlılık faaliyetlerinin devam etmesini sağlar. Solunum sistemi organlardan meydana gelmektedir. Akciğerler, solunum borusu ve uzuv olarak burun solunum da görev almaktadır. Ayrıca yan organlar olarak diyafram da nefes kontrolünü sağlamaktadır.

Solunum sayesinde burundan içeri giren oksijen, soluk borusundan hareket ederek akciğerlere ulaşır. Alveollere kadar iner ve kandaki karbondioksit ile yer değiştirerek kanın temizlenmesini sağlar. Akciğerler karbondioksitle dolar. Karbondioksit de tekrar aynı yoldan vücut dışına çıkar. İnsanlar deri solunumu da yapmaktadır. Vücutta bunun için gözenekler bulunmaktadır.

Solunum sayesinde kan temizlendiği için diğer sistemler de faaliyetine devam etmektedir. Solunum bu bakımdan sinir ve kas sistemleri gibi en belirleyici sistemlerden biridir. Solunum oksijen alıp, karbondioksit vermek olduğu için gaz alışverişi olarak da bilinmektedir. Teneffüs, nefeslenme solunumun sürmesini sağlar. Solunum canlılar için çok önemlidir.

Canlılarda Solunum Önemi Nedir Solunum Nasıl Gerçekleşir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

12 yorum

  1. hazırlayanın ellerine sağlık tam istediğim gibi olmuş canlılarda solunum nasıl gerçekleşir kısa ve öz, ödevim bitti, yayında yapımda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.