Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2021

Fosillerin İncelenmesi Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda fosillerin incelenmesi ne işe yarar kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Fosiller, canlı kalıntılarıdır. Canlıların hayatını kaybederek çeşitli yerlerde zaman içinde toprak altında kalmasıyla bazı özelliklerini koruyarak günümüze kadar intikal etmesiyle fosiller oluşur. Fosiller, daha çok birikerek oluşan tortul kayaçlar içinde yer almaktadır.

Yeryüzündeki tektonik hareketlilik ve gökyüzündeki atmosferik hareketlilik canlıların hayatını kaybederek zamanla toprak altında kalmasına yol açmıştır. Ayrıca okyanus ve deniz diplerinde ölen canlıların çökmesi ve toprak altında kalması da fosilleri oluşturmuştur.

Fosillerin incelenmesi, tarihte yaşamış olan canlıların biyolojik, morfolojik, fizyolojik, genetik özelliklerinin ortaya çıkmasıyla birlikte dünyanın yaşı, doğal durumu ve doğal durumunun geleceği son nokta hesaplanabilmektedir.

Fosillerin incelenmesi deneysel gözlemlerin artmasına ve dünyanın başlangıçtan bugüne son şeklini alana kadar geçen sürede neler yaşadığına ulaşmak için de önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ceylan dedi ki:

    fosillerin incelenmesi ne işe yarar sorusuna bence ancak bu kadar güzel ve anlaşılır bir şekilde cevap verilirdi. Çok muhteşem ve çok başarılı bir sitesiniz.

    1. Anonim dedi ki:

      Bu gece de uyku vakti geldi sanırım ben yatıcam

Yorum Yaz