Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Şubat 2021

Fosiller Nasıl Oluşur Çeşitleri Nelerdir?

Bu yazımızda fosiller nasıl oluşur çeşitleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Canlılar, doğar, büyür, yaşlanır ve ölürler. Canlılar öldükten sonra toprağa karışması meydana gelir. Bazı canlılar çürükçüller tarafından parçalansa da bazı canlıların üzerleri toprak, çamur ve kille kaplanarak havayla teması kesilir.

Havayla teması kesilen cesetlerin olduğu gibi korunması söz konusudur. Büyük bir kısmı ve iskelet yapısı korunan canlılar, toprak altına doğru ilerlemeye başlar. Toprak altında kömürleşme, petrol ya da mermer durumuna gelme söz konusudur.

Canlıların parçalanmadan, vücut varlıklarının doğal yollarlar muhafaza edilmesiyle, toprak altında geçen milyonlarca yıl da sürebilecek olan zaman zarfında oluşan cesetlere fosil denir. Fosil, canlı ya da canlı kalıntısıdır.

Bir canlının ya da canlı kalıntısının fosil olabilmesi için havayla temasının kesilmesi bir şekilde kendine ait bir canlılık izinin korunması gerekir. Fosiller milyonlarca yıl boyunca bu şekilde en temel düzeyde korunabilir.

Bazı fosiller toprak altında mermer, petrol, kömür yataklarına dönüşebilir. Deniz diplerinde hayatını kaybeden canlıların deniz dibine çökmesiyle ve üzerinden uzun yıllar geçmesiyle fosiller oluşur.

Bulunan en yaşlı fosil bir bebek dinozora ait olan yetmiş milyon senelik bir fosildir. Dünya karaları üzerinde bu şekilde binlerce, yüzbinlerce yıl öncesine ait birçok fosil ve fosil kalıntısı bulunmuştur.

Canlıların herhangi bir parçasının kafatası, kemik, kuyruk, ön ve arka üyeler gibi bulunması da fosil olarak değerlendirilir. Fosiller, üzerinden uzun yıllar geçmiş, havayla teması kesilmiş, canlı kalıntılarıdır.

Fosiller Nasıl Oluşur Çeşitleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. YUNUS dedi ki:

    hazırlayanların bilgi ve emeği için teşekkürler, çalışmama yararlı oldu tam istediğim gibi olmuş

  2. Zeliha Sunal dedi ki:

    Ben Zeliha resim sergisi açıldı dışarı çıkmadan önce yeni gördüm ama çok güzel şeyler var bu kadar çok önemli olduğunu söyledi misin yoksa buradan sorabilirsiniz ben çok sıkıldım ben sana

Yorum Yaz