Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

Fiziki Haritada Dağlar Hangi Renkle Gösterilir?

Aşağıda fiziki haritada dağlar hangi renkle gösterilir kısaca olarak ele alacağız.

Haritalar belli özelliklere göre çizilmektedir. Haritalar, siyasi haritalar ve fiziki haritalar olarak ayrılmaktadır.Siyasi haritalar resmi sınırları gösteren haritalardır. Fiziki haritalar sınırlarla birlikte doğal görünümü gösteren doğal özellikleri öne çıkaran haritadır. Fiziki haritada doğal renkler belli özelliklerle kullanılmaktadır.

Fiziki haritalarda dağlar kahverengi ile gösterilmektedir. Yükseltiye göre değişen kahverengi tonları yükselti arttıkça koyulaşır, yükselti azaldıkça açılır. Ülkemizde yükselti batıdan doğuya doğru gidildikçe artar. Bu nedenle batıdan doğuya doğru gidildikçe ülkemizin fiziki haritasında koyu kahverengi kullanımı artmaktadır. Fiziki haritaların özellikleri bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri ve doğal kaynaklar açısından doğrudan bilgi vermesidir. Bu nedenle fiziki haritaların kullanım alanı yaygındır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. şebnem dedi ki:

  Güzel olmuş sayenizde aradığımı bulabildim gerçekten tşk

 2. mine dedi ki:

  bu bilgiyi benim için hazırlayanlara teşekkürler. ödevim bitti sayenizde harikasınız

 3. mutlu dedi ki:

  Fiziki haritalarda dağlar tabi ki kahverengi ile gösterilir. Bunu bilmeyecek ne var resim yaparken en küçük çocuk bile dağı kahverengi boya kalemiyle boyuyor yani :) Basit bir konuyu işlemişsiniz.

  1. Arrivederci dedi ki:

   😂aynen araştırma ödevimde kullandım, beklentimi karşıladı emek için teşekkürler.

Yorum Yaz