Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Telefonu Neden Alo Diyerek Açıyoruz?

Aşağıda telefonu neden alo diyerek açıyoruz kısaca olarak ele alacağız.

Telefon 19. yüzyıl ortalarında icat edilen bir cihazdır. Seli iletişimi sağlayan telefon manyetizma ve elektrik iletimi prensiplerine dayanarak çalışmaktadır. İşitme engellilerinin yaşadığı sorunları azaltmak için yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucunda bulunan telefon belli fiziksel şartlara sahip olarak çalışsa da sosyal bir cihazdır.

Telefon görüşmelerinin alo diyerek yapılması uzun süredir Bu şekilde devam etmektedir. Alo, Hello kelimesinden galat olarak söylenmektedir. Helle, merhaba demektir. Dilimize de yabancı dildeki kullanımının bozulmuş haliyle geçen bir kelime olarak telefonda konuşurken sıkça kullanılmaktadır. Alo bir ihtar, ikaz ve iletişim kurma kelimesi olarak telefonda kullanılmaktadır.Telefonda karşı tarafı orada mısın diye uyarmak anlamına gelmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. HİNT dedi ki:

    GÜZEL BİR ÇALIŞMA HOŞUMA GİTTİ

  2. hatice dedi ki:

    Telefonu neden alo diye açıyoruz hep düşünürdüm bana çok saçma bir kelime gibi geliyordu. Meğer telefonu icat eden Graham Bell’in aradığı kişinin isimlerinin kısaltılmışı Alo olduğu için o zamandan bu yana bu kelimeyi kullanıyormuşuz.

Yorum Yaz